ˆ
Zmiana wielkości treści
Zmiana kontrastu serwisu
WyłączWłącz skróty klawiatury
Zmień interlinię
Przejdź do strony głównej

Biuletyn Informacji Publicznej

Urzędu Gminy Trzebiechów
  • Logo Biuletynu Informacji Publicznej
  • Godło Rzeczpospolitej Polskiej
ˆ

Uchwały Rady Gminy, zarządzenia Wójta

Pobierz dane XMLAkt prawny: VI/44/2015Drukuj informacjęAkt prawny: VI/44/2015

Szczegóły informacji

VI/44/2015

Rodzaj: Uchwała

Status:  

Sesja: VI

Kadencja: 2014 - 2018

Data wejścia w życie: Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubuskiego.

Data podjęcia/podpisania: 2015-07-01

Tytuł aktu:

w sprawie przekazania w użytkowanie sołectwom Gminy Trzebiechów nieruchomości, na których znajdują się świetlice wiejskie oraz uchwalenia regulaminu tych świetlic

Uchylony przez:

-

Uchylenie/zmiana opis:

ROZSTRZYGNIĘCIE NADZORCZE WOJEWODY LUBUSKIEGO Nr NK-I.4131.130.2015.TDom z dnia 5 sierpnia 2015 r.
 

Na podstawie:

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 7 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tj. Dz. U. 2013 r., poz. 594, zm. poz. 645 i 1318 oraz z 2014 r. poz. 379 i 1072.) uchwala się, co następuje:

Treść:

Rozdział 1.
Postanowienia ogólne
§ 1. 1. Rada Gminy w Trzebiechowie przekazuje poszczególnym sołectwom do dysponowania poniżej wymienione nieruchomości:
1) Sołectwu Trzebiechów – działkę zabudowaną budynkiem świetlicy wiejskiej, oznaczoną nr ewidencyjnym działki 384/55 obręb Trzebiechów,
2) Sołectwu Swarzynice - działkę zabudowaną budynkiem świetlicy wiejskiej, oznaczoną nr ewidencyjnym działki 122/1 obręb Swarzynice,
3) Sołectwu Głuchów - działkę zabudowaną budynkiem świetlicy wiejskiej, oznaczoną nr ewidencyjnym działki 151/2 obręb Głuchów,
4) Sołectwu Ledno - Głęboka - działkę zabudowaną budynkiem świetlicy wiejskiej, oznaczoną nr ewidencyjnym działki 4/28 obręb Głuchów,
5) Sołectwu Radowice - działkę zabudowaną budynkiem świetlicy wiejskiej, oznaczoną nr ewidencyjnym działki 136/2 obręb Radowice,
6) Sołectwu Podlegórz - działkę zabudowaną budynkiem świetlicy wiejskiej, oznaczoną nr ewidencyjnym działki 235/3, 235/6, 234/2 obręb Podlegórz,
7) Sołectwu Ostrzyce - działkę zabudowaną budynkiem świetlicy wiejskiej, oznaczoną nr ewidencyjnym działki 125, 127/2 obręb Ostrzyce,
8) Sołectwu Mieszkowo - działkę zabudowaną budynkiem świetlicy wiejskiej, oznaczoną nr ewidencyjnym działki 16 obręb Mieszkowo,
9) Sołectwu Borek - działkę zabudowaną budynkiem świetlicy wiejskiej, oznaczoną nr ewidencyjnym działki 157/1 obręb Borek.
2. Przekazanie nieruchomości, o których mowa w ust. 1 następuje protokołem zdawczo-odbiorczym podpisanym przez sołtysa i Wójta lub upoważnionego przez Wójta pracownika Urzędu.
3. Nieruchomości, o których mowa w ust. 1 przekazane są w użytkowanie z przeznaczeniem na lokale świetlic wiejskich.
§ 2. 1. Świetlice wiejskie, o których mowa w § 1, funkcjonują w celu umożliwienia wspólnotom samorządowym poszczególnych sołectw:
1) stworzenia bazy do integracji środowiska lokalnego,
2) prowadzenia statutowej działalności sołectw oraz rozwoju samorządowych inicjatyw lokalnych,
3) prowadzenia działalności kulturalnej, opiekuńczej, edukacyjnej i socjalnej,
4) prowadzenie działalności wychowawczo – opiekuńczej i edukacyjno-profilaktycznej dla dzieci i młodzieży.
2. W celu stymulowania działalności, o której mowa w ust. 1, w pomieszczeniach świetlic wiejskich mogą działać wiejskie świetlice środowiskowe, o których mowa w rozdziale 3 niniejszej uchwały.
    
Rozdział 2.
Zarządzanie majątkiem świetlic wiejskich na terenie Gminy Trzebiechów.
§ 3. 1. Świetlice wiejskie, o których mowa w § 1, stanowią własność Gminy Trzebiechów, która ponosi koszty ich utrzymania w zakresie:
1) remontów i modernizacji,
2) ubezpieczenia obiektów i sprzętu,
3) ogrzewania, dostawy energii elektrycznej, gazu i wody,
4) odbioru ścieków i śmieci.
2. W sprawach przekraczających zwykły zarząd, o którym mowa w § 4 ust. 3, o majątku świetlicy decyduje Wójt, po uzyskaniu pozytywnej opinii zebrania wiejskiego wsi, na terenie której znajduje się świetlica, wyrażonej w formie uchwały zebrania wiejskiego.
3. W zakresie organizacji działalności świetlice wiejskie podlegają sołectwom, na terenie których działają.
4. Koszty utrzymania świetlicy po stronie sołectwa obejmują:
1) utrzymanie porządku i czystości świetlicy i jej otoczenia,
2) dbałość o wyposażenie świetlic, uzupełnianie braków.
§4. 1. W granicach określonych niniejszą uchwałą, zebranie wiejskie określa kierunki działania i sposób wykorzystania majątku świetlicy wiejskiej.
2. Decyzje, o których mowa w ust. 1 podejmowane są w formie pisemnej uchwały zebrania wiejskiego.
3. Majątkiem świetlicy, w ramach zwykłego zarządu, administruje sołtys, który:
1) okazjonalnie, odpłatnie wynajmuje pomieszczenia świetlicy na wesela i inne uroczystości okolicznościowe;
2) nieodpłatnie udostępnia pomieszczenia świetlicy na potrzeby:
a) Urzędu Gminy Trzebiechów w szczególności na wybory, referenda, spotkania i uroczystości gminne,
b) działalności statutowych organów sołectwa, organizacji i stowarzyszeń działających na terenie sołectwa oraz organizacji uroczystości i imprez na rzecz mieszkańców sołectwa,
3) współpracuje z Gminą w zakresie działań opisanych w § 3 ust. 1 i 4.
4. Sołtys składa na zebraniu wiejskim w każdym roku, sprawozdanie z działalności, o której mowa w ust. 3.
5. Sołtys zobowiązany jest do współpracy z prowadzącym zajęcia w świetlicy środowiskowej jeżeli taka działa w pomieszczeniach świetlicy wiejskiej oraz do współpracy z Trzebiechowskim Ośrodkiem Kultury i Gminną Biblioteką Publiczną w Trzebiechowie.
§ 5. 1. Okazjonalne wynajęcie świetlicy wiejskiej na cele wymienione w § 4 ust.3 pkt. 1 może nastąpić w przypadku, gdy nie jest ona niezbędna dla realizacji innych celów, wynikających z bieżącej działalności prowadzonej na rzecz środowiska lokalnego oraz potrzeb Urzędu określonych w § 4 ust. 3 pkt 2a.
2. W przypadku, gdy w pomieszczeniach świetlicy wiejskiej działa świetlica środowiskowa, sołtys wsi może wynająć lub udostępnić pomieszczenia świetlicy osobom trzecim, pod warunkiem uzgodnienia tego faktu z prowadzącym zajęcia świetlicowe.
§ 6. 1. Wynajęcie świetlicy na cele, o których mowa w § 4 ust 3 pkt. 1 i 2b jest możliwe jedynie na podstawie pisemnej umowy zawartej przez sołtysa z osobą posiadającą pełną zdolność do czynności prawnych, ubiegającą się o wynajęcie. Umowa musi zawierać:
1) imię, nazwisko i adres osoby wynajmującej,
2) rodzaj i charakter imprezy, na którą jest wynajmowana świetlica,
3) datę, planowany czas korzystania ze świetlicy,
4) wysokość opłaty za korzystanie ze świetlicy oraz termin i sposób zapłaty a także ewentualną kaucję.
2. Wysokość stawek za najem poszczególnych świetlic wiejskich ustala Wójt w drodze zarządzenia, po konsultacji z sołtysem i radą sołecką.
3. Poza opłatami, o których mowa w ust. 2, wynajmujący zobowiązany jest zapłacić koszty wszystkich mediów, z których korzystał, wg wskazań liczników lub ustalonych ryczałtów.
4. Środki uzyskane z wynajęcia świetlicy stanowią dochód budżetu Gminy i są pobierane przez sołtysa i przekazywane na konto Gminy w okresach miesięcznych, do 5 dnia kolejnego miesiąca. Z uzyskanych wpływów, sołtys sporządza miesięczne zestawienie wg ustalonego wzoru, celem rozliczenia należnego podatku VAT i przekazuje do komórki księgowej Urzędu do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego dotyczy zestawienie.
5. Sołtys może odmówić wynajęcia świetlicy na cele określone w § 4 ust. 3 pkt 1 i 2b. Odmowa musi być poparta pisemnym uzasadnieniem.
§  7. Wynajęcie świetlicy wiejskiej na cele określone w § 4 ust. 3 pkt 1 i 2b następuje na podstawie pisemnego podania o wynajęcie świetlicy.
§ 8. 1. Wszelką dokumentację związaną z zarządzaniem świetlicą wiejską w ramach działań opisanych w § 4, 5, 6, 7 sołtys gromadzi, przechowuje, a następnie przekazuje do archiwizacji pracownikowi Urzędu odpowiedzialnemu za współpracę z sołtysami.
2. Przekazanie dokumentów za rok miniony, o którym mowa w ust. 1 następuje do 30 kwietnia roku następnego.
§ 9.  1. Do obowiązków korzystających ze świetlicy należy: dbanie o czystość obiektu i przyległego terenu, bezpieczne korzystanie ze świetlicy, dbanie o urządzenia i sprzęt znajdujący się w świetlicy oraz na przyległym terenie, przestrzeganie przepisów porządkowych.
2. Osoby przebywające na terenie świetlicy są zobowiązane do kulturalnego zachowania się oraz do stosowania się do obowiązujących przepisów BHP i przeciwpożarowych.
3. Zabrania się przebywania w świetlicy osób będących pod wpływem środków odurzających.
4. Zabrania się na terenie świetlicy palenia papierosów.
5. Zabrania się przebywania w świetlicy osób pod wpływem alkoholu i spożywania na terenie świetlicy alkoholu na uroczystościach organizowanych dla dzieci i młodzieży, zebraniach wiejskich, wyborach i referendach,
6. Mienie znajdujące się na terenie świetlicy nie może być wynoszone poza teren należący do świetlicy, a korzystanie z niego może odbywać się jedynie za zgodą sołtysa.
7. Osoby przebywające na terenie świetlicy zobowiązane są do dbania o czysty i estetyczny wygląd pomieszczeń.
8. Sołtys może nakazać opuszczenie świetlicy w przypadku, gdy:
a) dana osoba dopuści się agresywnego zachowania wobec osób korzystających ze świetlicy,
b) zachowanie danej osoby będzie niewłaściwe albo wskazywać będzie na spożycie przez osobę alkoholu bądź środków odurzających,
c) dana osoba dopuści się zniszczenia mienia znajdującego się na terenie świetlicy.
§ 10. 1. Sołtys jest zobowiązany do prowadzenia harmonogramu korzystania ze świetlicy.
2. Sołtys danej wsi udostępnia obiekt zgodnie z ustalonym harmonogramem – na zebrania
i spotkania wiejskie oraz imprezy i uroczystości okolicznościowe oraz na wcześniejsze zgłoszenie Urzędu Gminy Trzebiechów o udostępnianie świetlicy na potrzeby wyborów, referendum i spotkań organizowanych przez Urząd.
3. Sołtys w harmonogramie udostępnienia świetlicy przewiduje możliwość pierwszeństwa w jej udostępnieniu na potrzeby Urzędu.
4. Sołtys odpowiedzialny jest za prawidłowe przekazanie świetlicy do korzystania. W szczególności sołtys bądź osoba przez niego upoważniona dokonuje przekazania świetlicy i jej odbioru po zakończeniu zebrań, spotkań czy uroczystości.
5. Sołtys danej wsi umożliwia współorganizowanie imprez środowiskowych na terenie świetlicy.
6. Sołtys danej wsi uzgadnia z Wójtem Gminy Trzebiechów sposób wykonywania drobnych napraw, remontów i usuwania awarii.
7. Sołtys przekazuje informacje mieszkańcom sołectwa o wydarzeniach kulturalnych w Gminie i zachęca do wzięcia w nich czynnego udziału.
Rozdział 3.
Funkcjonowanie wiejskich świetlic środowiskowych
§ 11. 1. Decyzję o podjęciu działalności w formie świetlicy środowiskowej podejmuje Wójt Gminy z inicjatywy własnej lub inicjatywy zebrania wiejskiego.
2. Określa się następujące cele działania wiejskich świetlic środowiskowych:
1) rozwój działalności kulturalnej i czytelnictwa, adresowany do poszczególnych grup wiekowych społeczności wiejskich,
2) promowanie sportu masowego,
3) organizowanie zajęć oświatowych, wychowawczo – opiekuńczych i edukacyjno-profilaktycznych dla dzieci i młodzieży,
4) popularyzacja działalności artystycznej, w tym chórów, grup teatralnych, działalności plastycznej i innych form amatorskiego ruchu kulturalnego,
5) prowadzenie działań socjoterapeutycznych wśród dzieci i młodzieży, zagrożonych wykluczeniem społecznym, pochodzących z rodzin z dysfunkcjami społecznymi.
§ 12. Działalność wiejskich świetlic środowiskowych jest wspierana przez Trzebiechowski Ośrodek Kultury i Gminną Bibliotekę Publiczną w Trzebiechowie oraz Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Rozdział 4.
Finansowanie wiejskich świetlic
§ 13. Utrzymanie obiektów wiejskich świetlic w zakresie, o którym mowa w § 3 ust. 1 finansowane jest z budżetu gminy.
§ 14. . Wydzielone środki finansowe w budżecie po stronie wydatków na doposażenie i funkcjonowanie świetlic mogą być powiększone o 50% uzyskanych przez sołectwo wpływów netto, o których mowa w § 6 ust. 4 w roku poprzedzającym rok budżetowy.
§ 15. 1. Koszty związane z bieżącą działalnością wiejskich świetlic środowiskowych pokrywane będą w miarę posiadanych środków przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
2. Koszty, o których mowa w ust. 1 obejmują w szczególności:
1) koszty wynagrodzeń osób prowadzących zajęcia świetlicowe,
2) zakupy materiałów niezbędnych do merytorycznej działalności, np. artykuły papiernicze, spożywcze, dekoracyjne i inne,
3) zakupy usług obcych,
4) koszty organizacji imprez i uroczystości,
5) zakupy wyposażenia świetlic i środków czystości,
6) inne wydatki związane z działalnością świetlicy.
§ 16. Obsługę księgową wiejskich świetlic środowiskowych prowadzi Urząd Gminy Trzebiechów
Rozdział 6.
Postanowienia końcowe.
§ 17. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy.
§ 18. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubuskiego.
 

Załączniki

Rejestr zmian

Podmiot udostępniający informację:
Podmiot udostępniający informację:
Gmina Trzebiechów
Osoba, która wytworzyła informację:
Osoba, która wytworzyla informację:
Tomasz Stempniewicz
Data wytworzenia informacji:
Data wytworzenia informacji:
2015-07-01
Osoba, która odpowiada za treść:
Osoba, która odpowiada za treść:
Tomasz Stempniewicz
Data wprowadzenia do BIP
Data wprowadzenia do BIP
2015-08-12 13:48:32
Wprowadził informację do BIP:
Wprowadził informację do BIP:
Marcin Koteluk
Data udostępnienia informacji:
Data udostępnienia informacji:
2015-08-12 13:49:44
Osoba, która zmieniła informację:
Osoba, która zmieniła informację:
Marcin Koteluk
Data ostatniej zmiany:
Data ostatniej zmiany:
2021-09-30 12:56:53
Artykuł był wyświetlony:
Artykuł był wyświetlony:
6743 raz(y)
Zobacz pełną listę zmian czytanej informacji »
« powrót do poprzedniej strony